Vasara ne už kalnų, todėl ne vienas prisimena spintos kamputyje laukiantį bikinį ir jaučia spaudimą įsisprausti į tam tikrus dailaus kūno rėmus. Greičiausias išsigelbėjimas – atsisakyti angliavandenių: duonos, makaronų ar bulvių, kurie neretai laikomi pagrindiniais svorio augimo „kaltininkais“. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau žmonių kalba apie sveiką santykį su maistu, kuriame iš esmės atsisakyti nereikia nieko. „Duona yra mitybos pagrindas, todėl jeigu mėgstate sumuštinius, pasirinkite kokybiškus duonos gaminius ir tai niekaip nepakenks jūsų lieknėjimo ar sveikos mitybos rėžimui“, – teigia maisto tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorė Ieva Greičiūnaitė ir dalijasi trimis gardžiais receptais.

Šiomis dienomis tapo įprasta skirstyti maistą į gerą ar blogą, ką valgyti reikėtų, o ko – vengti. Daugybė knygų ar sveikos mitybos specialistų tikina, kad jausitės geriau, jei daugiau niekada nevalgysite duonos, makaronų ar cukraus. Tačiau I. Greičiūnaitė tikina, kad didžiausių šių tendencijų problema – vieno produkto demonizavimas.

„Aš neįsivaizduoju, kaip galima atsisakyti angliavandenių – tai vienas pagrindinių žmogaus mitybos elementų, teikiančių mums energiją. Pavyzdžiui, aš šiuo metu bėgioju kone kasdien, jeigu nevalgyčiau angliavandenių, ko gero negalėčiau nė pakilti iš lovos! Valgant saikingai ir laikantis subalansuotos mitybos, jūs tikrai galite mėgautis tokiais maisto produktais kaip duona, net jei jūsų tikslas yra svorio metimas. Man asmeniškai duona yra vienas pagrindinių pusryčių patiekalų. Galbūt kitas galėtų galvoti, kaip iš viso galima valgyti sumuštinius ir vadinti save sveikesnį gyvenimo būdą propaguojančiu žmogumi, bet duona tikrai gali būti labai puikus pasirinkimas“, – teigia tinklaraštininkė.

Lietuvos duonos kepėjai tikina, kad duona vis dar išlieka vienu esminių produktų lietuvių krepšelyje, tačiau šiandien šiems gaminiams yra keliami kitokie reikalavimai.  

„Nors tam tikros trumpalaikės mados kviečia atsisakyti angliavandenių, duona buvo, yra ir, ko gero, išliks vienu pagrindinių produktų lietuvių mityboje. Šiandien duonos pasirinkimas lentynose – didžiausias, koks yra buvęs, todėl sau tinkamą gaminį ras ir tie, kurie skaičiuoja angliavandenių kiekius ir ieško papildomos maistinės vertės. Pavyzdžiui, tokiu atveju galite rinktis duoną, kurioje trečdalį miltų pakeičia daržovės, sėklos, įvairūs grūdai. Tokiu būdu su riekele duonos organizmą praturtinsite ne tik angliavandeniais, bet ir papildomais baltymais, maistinėmis skaidulomis, geraisiais riebalais“, – teigia „Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovas Tadas Aleknavičius.  

Kokie priedai ir kaip praturtina duonos gaminius?

Daržovės. Valgydami duoną su daržovėmis, jūs į savo kasdienę mitybą įtraukiate antioksidantų, maistinių skaidulų, būtinų vitaminų ir mineralų. Tokia duona ypač geras pasirinkimas mamoms, norinčioms į savo vaikų mitybą įtraukti daugiau daržovių, kurias nedažnas mažasis mėgsta. Duona su daržovių miltais yra ne tik gardi, bet ir mažai skiriasi nuo įprastos kvietinės duonos.

Sėklos. Tai puikus gerųjų riebalų, taip pat įvairių būtinų mineralų šaltinis. Duona su sėklomis gali turėti daugiau kalorijų, tačiau tuo pat metu suteiks daugiau baltymų ir gerųjų riebalų, kurie padidins duonos maistinę vertę ir ilgiau suteiks sotumo.

Grūdai. Į daugybę duonos produktų dedama skirtingų formų susmulkintų, rupiai ar smulkiai sumaltų grūdų, kurie suteikia traškumo ir ypatingą tekstūrą. Tačiau pridedant neskaldytų grūdų, pagerėja ne tik tekstūra, bet ir padidėja skaidulų bei baltymų kiekis.

„Aš savo namuose stengiuosi turėti dviejų tipų duonos: viena tamsesnę su grūdais ar sėklomis, kurią renkuosi sūriems sumuštiniams su žuvimi, mėsa, daržovėmis. Kita – šviesesnę, skirtą skrudinimui ir saldiems pagardams. Nors abiem atvejais ieškau sveikesnio pasirinkimo, vis dėlto skonis yra labai svarbus kriterijus. Jeigu duona bus itin sveika, bet ne itin skani, tai nebus ilgalaikis pasirinkimas. Todėl kviečiu rinktis skanią ir maistingą duoną, su kuria drąsiai galima eksperimentuoti ir sukurti daug gardžių receptų, kurie nepakenks jūsų figūrai“, – sako I. Greičiūnaitė.